تا به حال شده یه چیزو تو زندگیتون نفهمین و هرچی دنبالش برین بیشتر سردرگم شین. صادقانه بگم من فقط در مورد یه چیز انقدر گیج شدم و هرچی دنبالش رفتم تا بفهمم چیه به گیجیم اضافه شد و اون بیت کوین بود.

'


در واقع بیت کوین یه تعریف ساده داره که همه میفهمن و یه تعریف پیچیده داره که بزرگترین اقتصاددان ها که چه عرض کنم خود سازنده بیت کوین  یعنی آقای "ساتوشی ناکاماتو" که اونو رمز نگاری کرده هم نمی فهمه.تعریف سادش اینه "پول الکترونیکی که بدون پشتوانه وبدون پیگیری و رهگیری رد و بدل میشه"

وتعریف پیچیدش اینه "بیت کوین نوعی پول دیجیتال بر پایه شبکه همتا به همتا، امضای دیجیتال و اثبات دانایی صفر است و به کاربران امکان می‌دهد که بدون هیچ واسطه‌ای، انتقال پول غیرقابل بازگشت انجام دهند. گره‌های شبکه هر معامله را در شبکه اعلام می‌کنند که پس از تأیید در یک سیستم اثبات کار، در یک تاریخچه عمومی به نام Blockchain ذخیره می‌شود."به زبان ساده بیت کوین پول مورد علاقه ی دزدان دریایه :) چون رهگیری نمیشه و هر کسی دوست داره که رهگیری نشه میتونه از این پول استفاده کنه. مثلا هکرا که علاقه ای به فاش شدن اسمشون و رد و بدل شدن اطلاعات شخصیشون تو بانکا ندارن عاشق بیت کوین هستن.چند وقت پیش یه باج افزار "بعدا تو یه پست اگه عمری باقی بود توضیح میدم چیه" در اضای بیت کوین اطلاعات شخصی افراد رو آزاد میکرد که این موضوع باعث شد قیمت بیت کوین با سرعت انفجاری زیاد بشه اینم نمودارش :

کار به جایی رسید که الان هر بیت کوین تا 2500 دلارم بالا رفته و پیش بینی میشه تا 3000 دلارم بره.یهنی اگه یک میلیارد بیت کوین 4 سال پیش خریده بودین الان 30 میلارد بیت کوین داشتین.